Kopie odznak na aukcji z 27.01.2019

Dzisiaj zakończyła się aukcja Aukcja 2 AN w znanym portalu antykwarycznym, który organizuje aukcje poprzez internet.  Oferta w całości dotyczyła odznak/militariów.

Nie było szaleństwa w cenach, kilka odznak oraz większość odznaczeń typu Virtuti lub Krzyż Walecznych sprzedała się całkiem dobrze, reszta średnio lub słabo, ale nie było rzadkich pozycji, które zmieniłyby oblicze samej aukcji.

Chcę jednak wspomnieć,  że na aukcji pojawiły się dwie kopie – 12 Pułk Piechoty i 42 Pułk Piechoty. Nie są to odznaki z historią, bowiem od pewnego czasu były regularnie oferowane w Allegro przez jednego ze Sprzedawców z Małopolski. W związku z tym, że po pewnym czasie kłamstwo nabiera cech prawdy – w końcu to nie Panasiuka kopie, które znają wszyscy, ale numerowane i sygnowane odznaki Grabskiego i Abramowskiego.

Warto spojrzeć na materiał – stop kolorowy, bez śladów nawet srebrzenia! Takie same słupki o mocno ściętym zakończeniu. Numerator w 12 PP ze współczesną czcionką, a imiennik i próba srebra w 42 pp, to już tylko naśladownictwo, które chyba tylko kompletnemu laikowi mogłoby zaciemnić obraz i spowodować, że ktoś to kupi? Nakrętki – nie było takowych, te same błędy co przy odznakach – materiał i czcionka oraz rozmiar!

Obydwie odznaki sprzedane lepiej niż na Allegro, co może nie dziwić, bo w końcu była to aukcja odznak.

https://onebid.pl/pl/auction/532/lot/15/odznaka-42-pulk-piechoty-bialystok-wersja-i

https://onebid.pl/pl/auction/532/lot/7/odznaka-12-pulk-piechoty

Na koniec małe sprostowanie do odznaki 1 Pułku Artylerii Polowej – to nie jest odznaka Nagalskiego, ale jej odlew. Lufy krzywe, orzeł , próba srebra i imiennik 2 razy większe i rozmyte! Cena niska, bo chyba mało kto uwierzył, że to odznaka dobra.

Źródła zdjęć (https://onebid.pl/pl/aukcje/-/532/11/0/0)

Poważna licytacja zaczęła się przy nakrętkach odznak, ale znowu 2 x Nagalski to ewidentne kopie – p. Adam w epoce nigdy by nie zrobił tak nakrętki! Nieregularne tłoczenie, materiał i kolor czyli brak srebrzenia. To są nakrętki używane przy kopiach! Szkoda, że także w monografiach p. Sawickiego zyskały oryginalność. Są lipne, na zdjęciach z serwisu https://onebid.pl/pl/aukcje/-/532, można jej jeszcze obejrzeć.

Informacje o Polish_Badges

Od wielu lat zajmuję się polską falerystyką wojskową. Zbieram odznaczenia, jestem uczestnikiem aukcji, historykiem wojskowości, autorem wielu publikacji z zakresu falerystyki i medalierstwa. Od niedawna prowadzimy kanał video poświęcony odznakom oraz profil na Facebook.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odznaki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s